Stanisław Jacyno

Mgr inż. Stanisław Jacyno jest nauczycielem informatyki w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Wielichowie Prowadzi opiekę nad Pracownią internetową oraz administruje szkolną siecią LAN.

Wyszukiwanie informacji w Internecie


Artykuł przedstawia metody dostępu do szukanych informacji, podaje adresy nowoczesnych światowych wyszukiwarek oraz przydatne adresy podczas przeglądania netu.

Internetjest miejscem do którego sięgamy coraz cześciej poszukując informacji. Stosowany w Internecie nieliniowy dostęp do informacji powoduje, że znalezienie szukanych informacji nie jest tak proste jak by sie mogło wydawać. Często, szukając informacji zachowujemy się całkiem chaotycznie. Nie przypomina biblioteki, gdzie pozycje są uporządkowane według określonych kryteriów. Co więcej, musimy być świadomi że zawartość Internetu ulega ciągłej zmianie.Część rzeczy ulega likwidacji, część podlega mniej lub bardziej istotnym zmianom a co najistotniejsze, ciągle mamy dostęp do zupełnie nowych zasobów. Internet, mimo wrażenia tworu chaotycznego ma jednak nad biblioteką fundamentalną przewagę-wyszukiwarki, indeksujące zasoby i tworzące przyjazny interfejs do przeszukiwania jego zasobów. Pierwszą decyzję jaką podejmujemy, to wybór wyszukiwarki. Zwykle decydujemy się na użycie tzw. metawyszukiwarek, czyli wybieramy jeden z adresów nowoczesnych wyszukiwarek ogólnoświatowych takich jak www.google.com, www.yahoo.com, www.mns.com czy też polskich www.netsprint.pl www.onet.pl. Wymienione tutaj metawyszukiwarki są na tyle sprawne, że za ich pomocą jesteśmy w stanie znależć niezbędne informacje w Internecie.Z wymienionych tutaj wyszukiwarek zarowno pod względem trafności wyników jak i łatwości obsługi na pierwsze miejsce wysuwa się Google, tym bardziej że mamy serwis w rodzimym języku www.google.pl. Co więcej, korzystając z preglądarki internetowej Mozilla Firefox, strona startowa tej przeglądarki daje dostęp właśnie do serwisu Google.pl Polskie metawyszukiwarki www.netsprint.pl i www.onet.pl całkiem skutecznie radzą sobie z indeksowaniem polskich stron. Według danych z ubiegłego roku wyszukiwarki google.pl używa około 6,5 mln Polaków.

Jak pytać?


Przede wszystkim musimy wiedzieć czego szukamy! Musimy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego czego szukamy. Jest to potrzebne co najmniej z dwóch powodów: nie sformułujemy wystarczająco poprawnie pytania w polu tekstowym wyszukiwarki, ktore ma nas zaprowadzić do właściwej strony, nie będziemy mogli wstępnie ocenić wiarygodności znalezionej witryny, ( linki, z krotkim opisem zawartości) Posiadając niezbędną wiedzę na temat tego czego szukamy, powinniśmy w sposób poprawny sformułować zapytanie. Dobrze zadane pytanie do wyszukiwarki powinno zawierać przynajmniej trzy słowa Jeżeli w ten sposób wpisane pytanie nie daje dostępu do strony z daną informacją, musimy zawężyć lub też rozszeżyć zapytanie przy pomocy operatorów logicznych. Używane operatory logiczne to znaki + , - oraz cudzysłów "". Jeżeli chcemy aby wszystkie wpisane wyrazy były brane przez wyszukiwarke pod uwagę podczas ineksowania stron, musimy ująć je właśnie przy pomocy znaków " , " Np. "obudowa sata firewire" . Taki wpis powoduje, że wyszukiwarka poszukuje tylko linków do stron zawierających wszystkie trzy wprowadzone wyrazy. Pytanie wprowadzone z operatorem logicznym + (AND) powoduje, że wyszukiwarka wyrzuca połączenia do stron zawierające oba wprowadzone wyrazy. Np. obudowa + sata spowoduje znalezienie wszystkich stron zawierających te dwa wyrazy. Tutaj należy pamiętać o spacjach rozdzielających wyrazy i znak +. Opreator - powoduje że, w wyszukanym połączeniu do strony nie będzie danego wyrazu.
Jak interpretować znalezione połączenia?
Pomimo zastosowania zaawansowanych metod zapytania, nie zawsze strona którą potrzebujemy znajduje się na pierwszym miejscu listy wyników. Musimy zdawać sobie tutaj sprawę, ze pozycja na liście jest często wynikiem celowych działań - tak zwanej "optymalizacji" strony. Takie działania, podejmowane są bardzo często przez firmy, którym zależy na pozycji ich strony w wynikach podawanych przez wyszukiwarki.. Na co powinniśmy wobec tego zwrócić uwagę mając znalezione linki? Po pierwsze na adres strony. On podaje nam bardzo często jakiego rodzaju informacje znajdują sie na tej witrynie. Po drugie często aby znależć poszukiwaną informację będziemy wchodzili na dziesiątki stron z listy wyników. Możemy bardzo szybko sprawdzić jak wygląda układ słów kluczowych na stronie klikając na link kopia. Spowoduje to podświetlenie słów kluczowych na znalezionych linkach do stron. Aby znależć zblizone tematycznie strony mamy do dyspozycji jeszcze jeden link Podobne strony. Dostaniemy wówczas listę witryn o podobnej treści.
Wybieranie właściwej strony z listy wyników jest zawsze trudną operacją w procesie wyszukiwania. Umiejętność szybkiego dokonania poprawnego wyboru przychodzi z czasem i doświadczeniem.
Wyszukiwanie specjalistyczne.
Pomimo dominacji Google.com na rynku wyszukiwarek, istnieje wiele kategorii informacji, których lepiej szukać w innych serwisach. Powód jest prosty, znajdziemy je tam szybciej a często Google nie indeksuje takich stron! Wiele interesujących informacji jest ukrytych w bazach danych, którenie są bezpośrednio przyłączone do Internetu. Przykładem takim są bazy danych zawarte w katalogach Biblioteki Narodowej(www.bn.org.pl) Kolejną bazą danych jest system rezerwacji biletów lotniczych www.lot.com Google nie widzi tego typu informacji, które są dostępne właśnie za pomocą wyspecjalizowanych serwisów. Kolejnym przykładem są serwisy tanich zakupów. Problem wyszukiwania i porównywania cen wyrobów to domena serwisu Froogle (www.froogle.com). Wartościowym dodatkiem są tutaj recenzje produktów. Na rynku europejskim alternatywą dla Froogle jest Kelkoo(www.kelkoo.com) , ale bez indeksu w jęzuku polskim. Polskie serwisy porównywania cen także są rozwijane dynamicznie. Doskonałe serwisy to Kupujemy(www.kupujemy.pl) oraz serwis 9 sekund(www.9sekund.pl). Jeżeli chcemy poznać opinie ludzi o jakimś produkcie czy też wydarzeniu, to najlepiej dostać się na grupy dyskusyjne Najwygodniejszym miejscem do ich preglądania jest serwis Google Groups(http://groups.google.com).

Powrót na publikacje

Powrót na stronę główną